6 tipp, hogy kellemesebbé tegyük a kutya számára a szobakennelt
2024. június 03., 06:30
Szerző: M.Lilla
Kategória: Nevelés
Ha valamilyen okból kifolyólag ketrecet kell használnunk otthon, fontos, hogy a kutya ne büntetésként élje meg a helyzetet. Mit tehetünk, hogy jól érezze magát benne?
Fontos, hogy a szobakennel egy biztonságos, kényelmes kuckó legyen a kutya számára, ahova elvonulhat pihenni. Egy üres box egyáltalán nem csalogató hely, sem a kemény műanyag alja, oldala, sem a zörgő rácsok. Képzeljük csak bele magunkat kedvencünk helyébe: ugye semmi kedvünk sem lenne akár csak egy pillanatot eltölteni odabent ilyen zord körülmények között? Szerencsére egy kis odafigyeléssel kellemesebbé tehetjük számára a szobakennelben töltött időt!
1. Legyen kellően tágas
Itt bizony nem állja meg a helyét a mondás, miszerint "nem a méret lényeg". Egy benti box esetében a méret (is) a lényeg: a kutya tudjon benne kényelmesen felállni, megfordulni, nyújtózni, és olyan pozícióban pihenhessen benne, ahogy tetszik.
Ha túl kicsi a ketrec, mindezt nem teheti meg, és a szűkös hely nyomasztónak hathat amellett, hogy korlátozza a mozgásban. Hosszú távon pici helyen kuporogni mentálisan és érzelmileg is káros, továbbá egészségügyi gondokhoz vezethet (pl. ízületi problémák, emésztési panaszok, stb.).
Ha viszont túlontúl nagy a kennel, ronthat a „kuckó-élményen”. Adott esetben biztonságban érezheti magát annyira a kutya, hogy egyik sarkába végezze el a dolgát, ami higiéniai szempontból nem előnyös, valamint a kennel sem éri el célját, ha éppen szobatisztaságra szeretnénk szoktatni az ebet.
2. Legyenek benne a kutya kedvenc játékai
Bár ideje nagy részét alvással töltheti a boxban, azért jó, ha van mihez hozzábújni szundikálás közben. Ha pedig játszani támad kedve, egy plüssel vagy rágcsálós játékkal elfoglalhatja magát, amíg a gazdi hazatértét várja. Ügyeljünk arra, hogy olyan játékot tegyünk a kennelbe, amivel biztonságosan játszhat, nem tudja szétrágni és lenyelni a darabjait, ami fulladáshoz, életveszélyes állapothoz vezethet.
3. Legyen benne rágcsálnivaló
A rágás fontos tevékenység a kutyák számára, különösen kölyökkorban, a fogváltás heteiben, de remek unaloműző program minden életkorban. Ha vannak olyan rágcsálnivaló játékai, amiket csak a kennelben kap meg, akkor várni fogja a lehetőséget, és a kennelben töltött időt jutalomként is megélheti.
4. Legyen kellemes a hőmérséklet
Függetlenül attól, mennyi időt kell a kennelben töltenie a kutyának, fontos, hogy otthonunk olyan pontjára helyezzük el, ahol megfelelő a hőmérséklet. Se nem túl hideg, se nem túl meleg, így elkerülhető a megfázás és a túlhevülés is. Ha napközben melegszik a szoba, elhelyezhetünk a közelben egy párologtató készüléket vagy egy kisebb, csendes ventilátort, de ne irányítsuk közvetlenül a kennelre. Ha viszont hűvösebb a hőmérséklet, tegyük a kennelt a fűtőtest, radiátor közelébe.
Ügyeljünk a megfelelő szellőzésre is, hogy friss levegőhöz juthasson a kutya. Kerüljük a huzatos helyeket! Ne takarjuk le teljesen a kennelt, egyik oldala, célszerűen a bejárat, maradjon mindig tiszta, hogy azon át nézelődhessen, szimatolhasson a kutya.
5. Mozogjon eleget, amikor nincs a kennelben
Minden kutya igényli a testmozgást; életkortól és egészségi állapottól függően ennek mennyisége lehet több vagy kevesebb. Nem számít, mennyire kényelmes az a kennel, ha egyébként nem tudja kimozogni magát, és a felgyülemlett energia miatt szorongani kezd, stresszesnek éli meg a helyzetet. Hasonlóan érezhet, ha nem volt lehetősége elvégezni dolgát: egy szobatiszta kutyának komoly frusztrációt okozhat, ha pisilnie, kakilnia kell, miközben a ketrecben vár gazdijára.
Ilyenkor egy-egy óra is rettenetesen soknak tűnhet a kutya szemszögéből, és feszültsége levezetéséhez nemkívánatos módot találhat, például rágcsálhatja mancsát, farkát, kitépkedheti szőrét (önpusztító tevékenység), vagy végső kétséégbeesésében megpróbálhat kiszabadulni a ketrecből. Nem egy videó található az interneten, ahol a frusztrált kutya a rácsokat rágta, beakadt a foga, és kimentéséhez szakszerű segítséget kellett igénybe venni. Végzetes sérülés is következhet ebből!
Ha beszédes típus, sajnos a szomszédok sem fogják értékelni, ha a levezetés módja a hangos nyüszítés, ugatás. Mozgassuk le a kutyát, mielőtt becsuknánk a ketrecbe, hogy a bezártság idejét pihenéssel tölthesse.
6. Tegyünk egy puha takarót, párnát a kennelbe
Minden kutya megérdemli, hogy a lehető legkellemesebbé varázsoljuk a kennelben töltött idejét. Ehhez természetesen hozzátartozik az is, hogy jól elférjen benne, és kényelmesen le tudjon feküdni. Egy puha pléd, egy kispárna vagy ha kicsi a kutya, egy méretes fekhely is mind-mind hozzájárulhat a pihentető alváshoz. Ha a kutya hajlamos szétrágni ezeket is, kipróbálhatunk egy vastagabb szövettel fedett fekhelyet, matracot, ami jobban bírja a strapát.
Figyelem!
Ne feledjük, hogy a szobakennelt nem arra találták ki, hogy a kutya hosszú órákat legyen benne bezárva! Bizonyos esetekben, például súlyos sérülés után, komoly műtétet követően viszont előírhatják a kennelnyugalmat a kutyának, ami szintén nem egyenlő azzal, hogy betesszük, becsukjuk, és majd ellesz magában. Fizikai korlátozás mellett különösen fontos, hogy elméjét megdolgoztassuk, és lehetőségeihez mérten játsszunk vele. Ezzel kapcsolatosan kérjük ki állatorvosunk és kutyatréner tanácsát!
Forrás: iheartdogs.com
Indexkép forrás: rspca.org.au
Cikk első megjelenése: 2022. február 24.
Kölyökbiztos lakás kialakítása
Kölyökkutya érkezik a családba? Bizony, fel kell rá készülni rendesen, és “bababiztossá” kell tenni a környezetet.
Mikor érdemes kutyaiskolába vinni a kölyköt?
Rengeteget számít, ha már idejekorán megkezdjük kiskutyánk tanítását. Az otthoni nevelés mellett fontos az is, hogy elvigyük kutyaiskolába. De mikor?
Vigyük-e a kölyköt iskolába?
Egy friss kutatás azt vizsgálta, milyen hatással lehet a kutya későbbi viselkedésére, ha már kölyökkorában ellátogatunk vele az iskolába.
Őszi kirándulás kutyával – Tippek kezdőknek és haladóknak
Az őszi táj szépsége mindig elbűvöl. Ha kedvencünk társaságában szeretnénk felfedezni a természet csodáit, érdemes alaposan felkészülni. Tanácsaink segítségével még kellemesebb és biztonságosabb lehet a kutyás kirándulás!
Vak kutyával az élet - 12 tipp a nyugodt mindennapokhoz
Megrendítő szembesülni a tudattal, hogy kedvencünk látása romlik, ám a kutyák csodálatosan képesek alkalmazkodni a megváltozott helyzethez. Támogató jelenlétünk átsegíti őket a nehézségeken, kis odafigyeléssel mi is megkönnyíthetjük mindennapjaikat.